Savjeti prilikom kupnje

Kupovina kućnog sustava za solarnu energiju može biti vrlo uzbudljivo iskustvo, ali nemojte dopustiti da raznorazni reklamni mediji skrenu Vašu pažnju sa najbitnije stvari – a to je da se usredotočite na važne aspekte kupnje, točnije ono što Vama treba i odgovara jer se radi o znatnom ulaganju i izboru sa kojime ćete živjeti dugo vremena. Evo nekoliko savjeta o tome što tražiti kada kupujete sustav.

 

Preporuke

Pitajte prijatelje, obitelj, susjede ili kolege koji su imali iskustva sa instaliranjem solarnog ili fotonaponskog sustava, na taj način saznajete iz prve ruke i povjerljivog izvora o pozitivnim i negativnim stranama tog zahvata. Obratite nam se s povjerenjem kako biste saznali više o mogućim problemima te kako izbjeći trikove i zamke.

 

Jamstvo proizvođača

Dobro pripazite na garanciju proizvoda, ali još više od toga radi li se o renomiranom ili xy proizvođaču koji može/ne može ispuniti obećano. Ako se radi o proizvodu koji ima garanciju 25 godina to je pošteno jamstvo, ali nitko Vam ne garantira i da će proizvođač tada još uvijek i postojati.

 

Budite realni oko cijene

Nemojte očekivati visoko kvalitetne rezultate ako ste opremu i instalaciju platili znatno manje od prosječne cijene takvog sustava – to nije dobar znak. Takvi sustavi nisu jeftini i ne bi trebali tražiti načina da ih dobijete jeftino jer u ovom slučaju – koliko platite toliko ćete i dobiti.

 

Certifikati za solarne panele

Certifikati solarnih panela ukazuju na vrstu testiranja koje je proizvođač napravio. Na primjer, TUV IEC 61215 potvrđuje da su solarni paneli ispitani od strane neovisnog laboratorija te da ispunjavanju navedene specifikacije. Ostale vrste certificiranja se temelje na vlastitim procjenama proizvođača, pa se morate osloniti na njihovu iskrenost po pitanju navedenih specifikacija.

 

Odluka o vrsti panela

Nekada je bio slučaj da ako ste imali ograničen krovni prostor trebate vrlo učinkovite (i jako skupe) monokristalne solarne panele. To se brzo promijenilo s napretkom polikristalne i tankoslojne (thin-film) tehnologije. Ipak, čak i ako imate dovoljno prostora na krovu, potrebno je razmisliti o odnosu veličine panela i proizvodnje električne energije.

 

Montaža

Uvjerite se od strane stručnjaka da ste izabrali dobru poziciju za montažu Vašeg sustava, bilo da se radi o krovu ili zemlji. Ako živite u području sklonom jakim vjetrovima uvjerite se da je vaš sustav certificiran, kvalitetno montiran i učvršćen. Kvalitetni sustavi imaju posebne ”certifikate za vjetar” što Vam jamči da nakon svog truda i ulaganja vaš sustav neće nestati sa krova nakon oluje.

 

Učinkovitost fotonaponskog izmjenjivača (invertera)

Fotonaponski izmjenjivač je kutija između panela i mreže koji pretvara istosmjernu struju iz fotonaponskih panela u izmjeničnu, pogodnu za korištenje u Vašem domu ili za isporuku u mrežu. Nisu svi izmjenjivači jednako učinkoviti i o tome dosta ovisi koliko brzo će se sam sustav isplatiti. Što je izmjenjivač kvalitetniji, tj. učinkovitiji i ”brži” to će se manje struje potratiti na zagrijavanje za vrijeme pretvaranja električne energije iz istosmjerne u izmjeničnu.

 

Izbjegavajte naporne prodavače

Kao i u svakom drugom sektoru prodaje, i u ovome se može naići na ljude koji će Vas uvjeravati siliti na nešto što Vama baš i ne odgovara ili Vam uopće ne odgovara. Nemojte dopustiti da se na Vas izvrši pritisak i nikada ne odlučujte na licu mjesta. Ako je ponuda dobra, biti će dobra i sutradan.

 

Provjerite: